Excel (Polski): Podstawowe wskazówki dotyczące pracy z danymi

Lesson 17: Podstawowe wskazówki dotyczące pracy z danymi

/en/tr_pl-excel/funkcje/content/

Wprowadzenie

Skoroszyty programu Excel są zaprojektowane do przechowywania wielu informacji. Niezależnie od tego, czy pracujesz z 20 komórkami, czy z 20 000, Excel posiada kilka funkcji, które pomogą Ci uporządkować dane i znaleźć to, czego potrzebujesz. Poniżej znajdują się niektóre z najbardziej przydatnych funkcji. Zapoznaj się z innymi lekcjami w tym samouczku, aby uzyskać instrukcje krok po kroku dla każdej z tych funkcji.

Zamrażanie wierszy i kolumn

Być może będziesz potrzebował, aby wybrane wiersze i kolumny były zawsze widoczne, szczególnie w przypadku komórek z nagłówkami.  Blokując wiersze lub kolumny w miejscu, będziesz mógł przeglądać dane, wyświetlając jednocześnie zamrożone komórki. W tym przykładzie zamrożono dwa górne wiersze, co pozwala nam przeglądać daty bez względu na to, gdzie przewijamy arkusz kalkulacyjny.

mroźne rzędy

Sortowanie danych

Możesz szybko przebudować arkusz, sortując dane. Treść można sortować alfabetycznie, numerycznie i na kilka innych sposobów. Na przykład możesz uporządkować listę kontaktów według nazwiska.

sortowanie arkusza alfabetycznie

Filtrowanie danych

Filtry  używane są do zawężenia danych w arkuszu, umożliwiając przeglądanie tylko potrzebnych informacji. W tym przykładzie filtrujemy arkusz roboczy, aby wyświetlić tylko wiersze zawierające słowa Laptop lub Projektor w kolumnie B.

stosując filtr

Podsumowanie danych

Polecenie sumy częściowej umożliwia szybkie podsumowanie danych. W naszym przykładzie utworzyliśmy sumę częściową dla każdego rozmiaru koszulki, co ułatwia sprawdzenie, ile koszulek z każdego rozmiaru potrzebujemy.

sumy częściowe i grupy

Formatowanie danych jako tabeli

Podobnie jak zwykłe formatowanie, tabele mogą poprawić wygląd skoroszytu, ale pomogą także uporządkować zawartość i ułatwić korzystanie z danych. Na przykład tabele mają wbudowane opcje sortowania i filtrowania. Excel zawiera również kilka predefiniowanych stylów tabel, które umożliwiają szybkie tworzenie tabel.

dane sformatowane jako tabela w programie Excel

Wizualizacja danych za pomocą wykresów

Interpretacja skoroszytów programu Excel zawierających duże ilości danych może być trudna. Wykresy umożliwiają graficzne zilustrowanie danych, co ułatwia wizualizację porównań i trendów.

wykres wstawiony do arkusza

Dodawanie formatowania warunkowego

Załóżmy, że posiadasz arkusz roboczy zawierający tysiące wierszy z danymi. Niezwykle trudno byłoby dostrzec wzorce i trendy, badając surowe dane. Formatowanie warunkowe umożliwia automatyczne stosowanie formatowania komórek - w tym kolorów, ikon i pasków danych - dla jednej lub większej ilości komórek na podstawie wartości komórki.

formatowanie warunkowe zastosowane do zakresu komórek

Opcja Znajdź i zamień

Podczas pracy z dużą ilością danych zlokalizowanie określonych informacji może być trudne i czasochłonne. Możesz łatwo przeszukiwać skoroszyt za pomocą funkcji Znajdź, która umożliwia także modyfikowanie zawartości za pomocą funkcji Zamień.

za pomocą funkcji Znajdź i zamień

/en/tr_pl-excel/blokowanie-okienek-i-opcje-widoku/content/